Gümüşhacıköy bedesten

ilesiteadmin

Gümüşhacıköy bedesten

Amasya Gümüşhacıköy merkezde bulunmakta olan bedesten 1660 senesinde, adına inşa edilmiş olan caminin yakınına bir de külliye yapılmasını arzu eden Köprülü Mehmet Paşa tarafından inşa ettirilmiştir.

Bir kervansaray ve bir bedestenden oluşan bu külliyenin kervansaray kısmı yıkılmış olup, bedesten kısmı ise tadilattan geçerek günümüze kadar ulaşmıştır.

Dört kapısı bulunmaktadır. Bedesten asıl olarak, batı ve doğu kapıları arasında uzanan yaklaşık 80 metre uzunluğunda ve 3 buçuk metre genişliğindeki bir koridor ve bu koridorun etrafına dizilmiş dükkanların yer aldığı arastadan oluşmaktadır.

Kesme taşlardan yapılmış geniş ve derin kemerli kapılardan sadece kuzey kapısı orijinal halini koruyarak günümüze kadar ulaşmıştır.

Bedestenin Ekin Pazarı meydanına bakan doğu kapısı üzerinde yine kesme taştan yapılmış daire şeklinde bir saat kulesi bulunur. Bedestenin genel bir onarımının yapıldığı 1900 yılında Yanyalı Mustafa Paşa’nın oğlu Ali Rıza Bey tarafından yaptırılan orijinal saat kulesi zaman içinde yıkıldığından bu kule daha sonra tekrar yapılmıştır.

Yazar hakkında

siteadmin administrator

Bir cevap yazın