Gezi Rehberi

İlçemizde gezip görmek isteyebileceğiniz oldukça fazla alternatif bulunmaktadır. Bunların ancak bir kısmını toparlayabildik.

[*] Bu bölümde tanıtımını yapmamızı istediğiniz alternatifler için “İletişim” bağlantısını kullanarak bize ulaşabilirsiniz.

Köprülü Mehmet Paşa Camii

Gümüşhacıköy ilçe merkezinde yer almaktadır. Köprülü Mehmet Paşa tarafından 1660 yılında kagir bir yapıda inşa ettirilmiştir. Köprülü Mehmet paşanın torunu Hafız Ahmet Paşa tarafından cami yenilenerek genişletilmiştir. 1943 yılında depremde büyük hasar gören caminin yerine 1949 yılında yenisi yapılmıştır. 1949 yılında yapılan cami çeşitli zamanlarda onarım görerek günümüze ulaşmıştır.

Bedestan

Gümüşhacıköy ilçe merkezinde Köprülü Mehmet Paşa Camisinin güneyinde yer almaktadır. 1669 yılında Köprülü Mehmet Paşa tarafından yaptırılmıştır. İlk yapıldığında kagir yapılı bir kervansaray olan yapı daha sonraki zamanlarda değişiklikler yapılarak bedestana dönüştürülmüştür. Bedestan uzun, dikdörtgen yapılı ve dört kapılıdır. Bedestan’ın doğu kapısı üzerinde yer alan Saat Kulesi ilk olarak 1898 yılında Ali Rıza Bey tarafından yapılmıştır. Depremde yıkılan Saat kulesi halk tarafından ahşap bir kule yapılmıştır. Bunun da yıkılması üzerine 1971 yılında günümüzde mevcut olan Saat Kulesi yapılmıştır.

Maden Hamamı

İlçeye bağlı Çay Mahallesinde yer almaktadır. 1820 yılında Rumlar tarafından Mimar Nazari Usta’ya yaptırılmıştır. Günümüzde Maden Hamamı hala faal olarak kullanılmaktadır.

Kabaoğuz Yöresi

Kabaoğuz Köyleri Amasya’nın Gümüşhacıköy ilçesine bağlı olan 10 köye verilen genel isimdir. İsmini Oğuz Türklerinden almıştır.

Kabaoğuz Köyleri: Alören, Bacakoğu, Bademli, Beden Çal, Derbentobruğu, Dumanlı, Güvenözü, Kağnıcı, Kırca, Kızık, Kızılca, Konuktepe, Kutluca, Kuzalan, Pusacık, Sallar, Saraycık, Seki

Temiz hava, çam kokusu ve bol oksijen için Kabaoğuz yöresini ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. İnsanı sıcakkanlı ve misafirperverdir.

  • Kağnıcı köyü yaylası (Buz gibi  soğuk suyu vardır),
  • Apaz Çayırı (Şenlik Alanı)

Burada yayınlanmasını istediğiniz bilgiler için bize yazın.

Alipircivan Türbesi

Sarayözü Köyünde bulunmaktadır.

Haliliye Medresesi

İlçeye bağlı Gümüş Mahallesinde yer almaktadır. Haliliye Medresesi; 1413 yılında Çelebi Sultan Mehmet’in Beylerbeyi olan Halil Paşa tarafından inşa edilmiştir. Döneminin en önemli medresesi olan Haliliye Medresesi kare planlı, kapalı avlulu bir medresedir.

Yörgüç Rüstem Paşa Camii

İlçe merkezine bağlı Gümüş Mahallesinde yer almaktadır. Camii; Yörgüç Rüstem Paşa tarafından 1429 yılında inşa edilmiştir. Çeşitli zamanlarda onarım gören Yörgüç Rüstem Paşa Camii, en son 2004 yılında restore edilmiştir. Günümüzde cami, ibadete açıktır. Ayrıca Gümüş Mahallesinde yer alan Selçuklu ve Osmanlı Döneminde darphane olarak kullanılan ve para basılan daha sonraki yıllarda camiye dönüştürülen Darphane Camisini de ziyaret edebilirsiniz.

Hamamözü Arkutbey Kaplıcaları

Gümüşhacıköy’ye 20 km uzaklıkta bulunmaktadır. Termal otel, havuz ve sauna hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Garip Hafız Efendi Hazretleri Medresesi (Garip Hafız kimdir?)

Gümüş’te bulunmaktadır.

Şarlayık Mesire Yeri

Doluca köyünde bulunmaktadır.

Niyazbaba Türbesi

Kuzulan köyünde.

Koyunbaba Türbesi

Osmancık’ta

Piribaba Türbesi

Merzifon’da

Çam Dede Türbesi

Yemişen köyünde

Çamtepe (Eski adıyla Keltepe:)

İstanbul yolu üzerinde